Umre Turları Kâbe, yalnızca hac mevsiminde değil, her zaman ziyaret edilebilmektedir. Sadece hac görevi için değil, yılın belli dönemlerinde ya da her fırsat bulduklarında tazelenmek, arınmak, kutsal topraklarda dua etmek isteyenlere Kâbe’nin kapıları hep açıktır. Eğer ziyaretler hac dönemi dışında yapılıyor ise; umre adı verilmektedir. Umreye gitmenin hac gibi belli bir zamanı yoktur. İsteyen her Müslüman gerekli şartları karşıladığında umreye gidebilir. Kutsal kitabımız Kuran’da “Hac ve Umre’yi peş peşe yapın” diye buyrulduğu söylenmektedir.

Umre’ye Nasıl Gidilir?

Ülkemizde düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Bu turlarla gitmek, kendi başına gitmekten hem daha ekonomik hem de daha güvenlidir. Firmalar arasında tercih yaparken Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan onaylı olan, ülkemizdeki resmi makamlarca belgelenmiş olan güvenli turları seçmeye dikkat edilmelidir. Nasıl gidilir, neler yapmak gerekir, ibadet esnasında neler gerekli olur gibi sayısız sorunun cevabını bildiklerinden, güvenli bir Kâbe ziyareti için doğru adreslere başvurmak gerekir. Gereken tüm hazırlıklar konusunda misafirlerini bilgilendiren firmamız,  gidecek bireyleri uçakla Cidde’ye götürürler. Orada gereken tüm ibadet ve hazırlıklar yapıldıktan sonra Mekke’ye girilir ve Kâbe ziyaret edilir.

Umre İbadeti Nasıl Yapılır?

Uçakla Cidde’ye giden ziyaretçiler, uçakta ya da memleketlerinde İhram denilen beyaz ve dikişsiz kıyafetlere bürünürler. İhramda baş açık ve ayaklar çıplak olur ve tırnaklar kesilir, abdest alınır. İhram için sünnet olarak kabul edilen iki rekât namaz kılınır ve tekbirlerle Mekke’ye girilir. Hacerül Esved hizasından başlanarak Kâbe’nin çevresi yedi kez dönülür ve bu tavaftan sonra tavaf namazı kılınır. Namazdan sonra Safa tepesinden başlanarak Merve’ye gidiş geliş yapılır. Ardından tıraş olup, ihramdan çıkılır ve sona erer. Ziyaretin sonunda istenirse nafile kurban kesilir, Mekke ve Medine’deki kutsal yerler gezilir.

Umre’ye Gidenler Hangi Kutsal Mekânları Ziyaret Edebilirler?

Mekke ve Medine’deki tüm kutsal yerleri ziyaret edilebilir. Medine’de Kıbleteyn mescidi, Peygamberimiz(s.a.v.) mezarı, Kuba mescidi, Bulut mescidi,  Cuma mescidi, Seba mescidi, Uhud şehitliği ziyaret edilebilir. Bunların dışında tur şirketinin programında olan görülesi yerler ziyaret edilmektedir.

Umre’ye Turla Gitmenin Avantajları Nelerdir?

Alanında uzman ve deneyimli bir turla gidildiğinde yapılması gerekenler hakkında her hangi bir problem yaşanmaz. Her soru ve sorun profesyonel kadro ile çözülebilir. Yüksek derece ilim ve dini bilgi ile donanımlı rehberler misafirlere eşlik ederler ve misafirleri daha ibadete başlanmadan, yolculuk esnasında dualar ve dini bilgiler ile donatırlar. Tur bitiminde ziyaret edilecek kutsal mekânlar, bu mekânların önemi ve değeri, en görülesi Mekke ve Medine mekânları rehberler eşliğinde gezilir. Bireysel ve toplu dualar, hatimler edilir. Kaliteli ve deneyimli bir tur ile gitmenin en önemli avantajlarından birisi de güvenli ve huzurlu bir ibadet yapabilecek olmaktır. Tur şirketine güvenerek gidildiğinde düşünülecek tek konu, Allah’a daha çok yaklaşmak, arınmak, rahatlamak ve yenilenmektir. Yolculuk başlar başlamaz dünyevi tüm dert, sıkıntı ve endişeler bir kenara atılır ve yaratana dönülür.

Umre Turlarında Tur Şirketleri Misafirlere Neler Verir?

Genel olarak misafirlere Kur’an-ı Kerim, el çantası, Kutsal toprakları tanıtıcı kılavuz kitap, umre rehberi, dualar içeren cep kitabı, seccade, tespih gibi tur sırasında lazım olabilecek malzemeler verilmektedir.

Umre Duaları Hangileridir?

İhram’a girerken ve girdikten sonra çok sayıda telbiye, tekbir, tehlil, tesbih ve salavat okunmalıdır. Bunun dışında yola çıkarken, vasıtaya binerken, Harem’e varınca, Kâbe’yi görünce, Mescit’e girerken, Mescit’ten çıkarken, Zemzem içerken, tavaf ederken, tavaf namazından sonra, Mültezem’de, Merve’de ve ayrılırken okunacak dua  vardır. Bu duaların hepsinin bir araya toplandığı kitaplar turu düzenleyen acentelerde mevcuttur.

Umre Turları Kaç Günlük Olarak Düzenlenir?

Genelde yedi, on, on dört ve yirmi dört günlük olarak düzenlenir. Ancak sıra dışı durumlarda farklı alternatifler de düşünülebilmektedir.

Umre Fiyatları Neye Göre Değişir?

Umre fiyatları turun süresine, yolculuğun yapılacağı havayolu şirketine, kalınacak otelin kalitesine, otelde kalmak için 2 kişilik ya da 3 kişilik odaları tercih durumuna, Umre sonrasında gezilecek yerlere, yolculuk esnasındaki hizmetlere, grupların sayısına göre değişebilmektedir. Programda ekonomik, normal ve lüks olmak üzere üç farklı tur seçeneği mevcuttur. Fiyatlar da tercih edilen turlara göre şekillenmektedir.

Umre Turlarında Kurumsal Firmalara Ve Gruplara Özel Fiyat Uygulaması Yapılabilir Mi?

Fiyatlar düzenlenirken, belirli bir fiyat oranı oluşturulmaktadır. Kalabalık gruplar halinde yapılacak olan turlar ya da kurumsal şirketlerin personeline özel turlar düzenlendiğinde turların fiyatları da özel olarak ayarlanabilmektedir.

2015 Yılı Diyanet Umre Fiyatları

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2014-2015 yılı tur fiyatları yedi günlük program için; beş yıldızlı otelde iki kişilik odalarda kalındığında kişi başı 1.795 USD ile 1985 USD arasında değişmektedir. 10 günlük programın fiyatları, iki kişilik odalarda kişi başı 1.650 USD ve 1.700 USD arasında değişmektedir. 14 günlük turlarda iki kişilik odalarda kişi başı ücret 1.800 USD ile 1.890 USD, üç kişilik odalarda kişi başı 1.700 USD ile 1.780 USD arasında değişmektedir. Tüm programlarda otel konaklama türünü seçenlere sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe olarak belirlenmiştir. Bunun dışında normal konaklama türü turlarda ise Diyanet İşleri Başkanlığı daha ekonomik seçenekler sunmaktadır. Normal konaklama türünde de 2-3 kişilik odalar vardır. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği Türk aşçılar tarafından yapılır ve tabldot şeklinde misafirlere ikram edilir. 14 günlük olarak planlanan normal konaklama türünde iki kişilik odaların ücreti 1.280 USD ile 1.360 USD arasında, üç kişilik odaların ücreti ise 1.190 USD ile 1.270 USD arasında değişmektedir. Maddi imkânları daha düşük olanlar için Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı ekonomik turların ücretleri biraz daha uygundur. Ekonomik tur ile  gidenler iki ya da üç kişilik odalarda kalabilecekler, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği Türk aşçılar tarafından hazırlanacak ve tabldot şeklinde sunulacaktır. 14 günlük ekonomik umre turları tercih edenler için iki kişilik oda ücretleri; 1.200 USD ile 1.250 USD arasında, üç kişilik oda ücretleri de 1.100 USD ile 1.150 USD arasında değişmektedir. 24 günlük ekonomik umre turu fiyatları iki kişilik odalar için 1.400 USD ile 1.500 USD arasında, üç kişilik odalar içinse 1.330 USD ile 1.400 USD arasında değişmektedir. Bunlara ek olarak 0-2 yaş arası çocuklar 135 USD, 3-5 yaş arası çocuklar 630 USD, 6-12 yaş arası çocuklar ise kalacağı gün sayısına göre 990 USD ile 1.360 USD arasında değişmektedir.

2016 Yılı Umre Fiyatları

2016 yılı turlarının ücretleri kalınacak oteller, konaklanacak gün sayısı, kaç kişilik odalarda konaklanacağı, alınacak hizmetler oranında değişebilecektir. Ancak genel olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fiyatlarına çok da uzak olmayan ölçülerde değişeceği söylenebilir. umre turları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.