Umre fiyatları, çok geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Örneğin; bir tatil planladınız ve tur firmalarını araştırdınız. Karşınıza çok farklı fiyatlar sunuldu. Her firmanın anlaşmalı olduğu oteller ve içerikleri birbirinden farklıdır. Umre turları da aynı şekilde çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilmek adına çok sayıda seçenekle sunulur. Dolayısıyla fiyatlar birbirinden çok farklıdır. Bunun için en güvenilir kaynak Diyanet İşleri Başkanlığı olduğundan Diyanet’in her sene için belirlediği umre fiyatlarına bakabilir; diğer firmalarla bu fiyatları karşılaştırarak işe başlayabilirsiniz. Çok uçuk fiyatlara içi boş bir hizmet almamak için son derece araştırmacı davranmalısınız. Çok fazla seçenek olması kafa karıştırıcı olacaktır. Buna hazırlıklı olmalı, sakin sakin her detayı incelemeli, sahte firmalara ve dolandırıcılara karşı çok dikkatli olmalısınız.

Umre fiyatları her yıl yeniden belirlenerek Diyanet tarafından açıklanır. Yeni yıl henüz girmeden bu fiyatlar ve paket detayları açıklanır. Tur firmalarından birçoğu piyasanın çok dışında kalmamak için belirlenen fiyatları dikkate alır. Umre için ödeyeceğiniz tutarı belirlerken ne ucuz olana yönelmeli ne de çok yüksek paralar ödemelisiniz. Lüks yaşantısı olanlar, daha yüksek fiyatlara 5yıldızlı oteller sunan firmaları tercih edebilirler.

2016 Umre Fiyatları

2016 yılı için umre fiyatları aşağı yukarı belirlenmiş durumda. Ancak 2015 yılı için belirlenen fiyatlardan çok uzak değil. Firmaların fiyatlarıyla ilgili çeşitlilik çok fazla olsa da ortalama olarak bir fiyat vermek mümkün. Piyasada görebileceğiniz fiyatlar 1000 Dolar ile 2000 Dolar arasında değişmektedir ama bu demek değildir ki 900 Dolara ya da 3000 Dolar gibi fiyatlarla karşılaşmayacaksınız. Bu şekilde daha uygun ya da yüksek fiyat veren firmaların hizmetleri daha detaylı incelenmelidir. Uygun diye tercih ettiğiniz tur, ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir; pahalıdır iyidir diye seçtiğiniz tur ise içi boş şişirilmiş bir tur olabilir.

Umre fiyatları konusunda dikkat etmeniz gereken husus ise para birimleri. En sık kullanılan döviz turu olmasından ve Suudi Arabistan’ın da bu şekilde seçim yapmasından ötürü fiyatlar dolar üzerinden hesap edilir. Euro ya da Türk lirası olarak fiyat veren firmalar sayı olacak daha azdır. Türk lirası olarak fiyat etiketi yazılırsa rakamlar daha yüksek görüneceği için insanların kafasında paketin pahalı görüneceğini riskini birçok firma almaz. Ayrıca dolar üzerinden hesaplanan fiyatların aynı gün içinde bile değişebileceğini unutmayınız.

Umre Fiyatları Çeşitliliğinin Nedenleri

Umre turu paketi, genellikle otel, ulaşım, yeme-içme, vize işlemleri ve sigorta gibi hizmetleri içerir. Bu hizmetlerin içeriğinde otelin nerede olduğu, fiyatı, ulaşımın hangi uçakla sağlanacağı, sigorta ve kapsamları, vize işlemleri için ücretlerin dâhil olması gibi hususlar paketlerin fiyatlarının belirlenmesinde etken maddelerdir. Kimi zaman aynı hizmetleri sunan firmaların fiyat politikası farklı olabilir. Bu konu oluşan fiyat çeşitliliğinin önüne geçmek neredeyse imkânsızdır. Çünkü aynı otelle iki farklı firma farklı fiyatlara anlaşmış olabilirler, farklı oteller olsa bile verilecek hizmetin nasıl olacağına yönelik hususlar farklı olabilir, uçuşun ekonomik, business olması gibi durumlar söz konusu olabilir. Firma size sigorta sunabilir ve sigorta kapsamında; ölüm, sağlık sorunları, kazalar, hırsızlık gibi birçok madde olabileceği gibi maddelerin birkaçı da olabilir ki bu durum fiyatı değiştirir. Kısacası umre fiyatlarının çok çeşitli olması kadar doğal bir durum yoktur.

Umre Fiyatları Belirlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Umre turlarının fiyatı belirlenirken ilk olarak Diyanet, yaptığı anlaşmalar sonucu ve paket içerikleri sonucu her yıl bir sonraki yılın fiyatlarını açıklar. Sonrasında tur firmaları bu fiyatı baz alarak kendi fiyatlarını oluştururlar ama tabii ki her firmanın Suudi Arabistan’daki hizmetlerle ilgili anlaşmaları farklıdır. Yine de fiyatlar, Diyanetin belirlediğinin çok uzağında kalmaz. Umre fiyatları belirlenirken; konaklama türüne, otelin kalitesine, turun gün sayısına, ulaşım hizmetlerinin detaylarına, sigorta bedellerine, vize işlemlerine, transfer ulaşım bedellerine bakılır. Ek hizmetler, fiyatın artmasına doğrudan etki eder. Ayrıca dövizin durumu da fiyatın belirlenmesinde etkilidir. Fiyatlandırmalar dolar üzerinden yapılır ve döviz çok yükselirse revizyona gidilebilir. Hangi otelde kalacağınızı bilmeli, gitmeden önce kaç gün kalacağınızı netleştirmeli buna göre fiyat almalısınız.

Umre Fiyatlarına Dâhil Olan Hizmetler

Umre fiyatlarına genellikle konaklama, yeme-içme, rehberlik, umre için gerekli hizmetler dâhildir. Firmalara göre dâhil olan hizmetlere; sigorta, vize, ulaşım gibi bedeller de eklenebilir. Aynı firma, birçok farklı paket hazırlayıp sunabilir. Bu paketlerin kimisinde ulaşım, vize dâhilken kimisinde olmayabilir. Bu nedenle umre turu seçerken ihtiyacınız olan şeylerin azını ya da fazlasını içermeyen paketlere odaklanmalısınız. Dikkat etmeniz gereken ulaşımın, vizenin, sigortanın dâhil olduğu paketlerdir. Ulaşımı firmanın ayarlaması diğer umre yolcularıyla birlikte vakit geçirmek adına daha avantajlıdır. Vize işlemlerinin firmanın halletmesi, işleyişin daha kolay olmasına yardımcı olur. Ayrıca umreye gittiğinizde yabancı olduğunuz topraklarda, sağlık sorunu yaşayabilir, hırsızlık başınıza gelebilir, Allah korusun ölümle bile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda sigorta büyük önem taşımaktadır. Paketinde sigorta dâhili olan firmaları tercih etmelisiniz. Ancak tek bir şeye odaklanarak da seçim yapmamalısınız. Tüm hususları tek tek değerlendirilmeli, incelemeli ve firma yetkilileriyle görüşmelisiniz.

Umre Fiyatlarında Ekstralar Nelerdir?

Kimi firmalar ulaşımı, vizeyi, sigortayı paket dâhilinde sunmazlar. Bu durumda bu hizmetler için firmaya ayrıca hizmetler ödeyebileceğiniz gibi kendi imkânlarınızla da halledebilirsiniz. Hangisinin daha karlı olabileceğini kendiniz tespit edebilirsiniz. Bunun dışında umreye gitmeden önce karşınıza çıkabilecek ekstralar; umreye hazırlık amacıyla yapılacak olan alışverişler ve vize işlemleri için verilecek ücretlerdir. Vize işlemlerinin gidişatını firma karşılasa bile gerekli ücretleri talep edebilir. Kimi firmalarda ise gerek işlemler gerekse vize için ödenecek ücretler firma tarafından paket dâhilinde karşılanır. Uçak yolculuğunda belirlenen valiz kilogramını geçmeniz halinde ödeyeceğiniz para ekstradır. Bazı firmalarda havaalanına transfer ve Suudi Arabistan’da havaalanından otele transfer, Mekke Medine arası transferler ücrete dâhil olmayabilir. Bu durumda bu ücretleri de kendiniz karşılamalısınız. Umre için yapılacak aktiviteler, görülecek yerler dışında gezmek isterseniz; bu aşamada ödeyeceğiniz her şey kendi cebinizden çıkacaktır. Gezintiniz sırasında gerek kutsal topraklar sınırlarında gerekse şehir merkezinde yapacağınız alışverişler, umreden giderken götüreceğiniz hediyeliklerin ücretleri umre fiyatlarına dâhil olmayacaktır. Eğer sigorta, umre turu paketinize dâhil değilse; orada bir sağlık sorunu yaşamanız halinde gideceğiniz hastane için ödenecek ücretleri kendiniz karşılamalısınız.

Diyanet’in Umre Fiyatları Uygun mudur?

Diyanet’in umre turu fiyatlarından daha uygun ya da pahalı birçok tur vardır. Firmalar kendi anlaşmaları doğrultusunda daha ücretlere ekonomik turlar hazırlayabilmektedir. Bu nedenle net bir şekilde Diyanet’in fiyatları daha uygundur denemez. Ancak güvenilirlik bakımından elbette Diyanet ilk sıradadır. Çünkü konuyla ilgili sayısız firma vardır ve referansları olmayan firmaların, çok kutsal olan bu işi baştan savma yaptıkları da görülmüştür. Bunun yanında ödeme yapmanıza rağmen hiçbir hizmet alamayacağınız dolandırıcı firmalarla da karşılaşabilirsiniz. Umre turları ve fiyatlarıyla ilgili her türlü detayı iyice araştırmalısınız. Mümkünse tecrübesi olan bir yakınınızdan yardım almalısınız. Ancak kendisinin gittiğinde ödediği fiyata sizinde gidebileceğinizi düşünmeyin. Çünkü döviz piyasası ve umre fiyatları sürekli hareket halindedir. Dün aldığınız fiyatı bir hafta sonra bile aynı şekilde alamayabilirsiniz.