Umre turları, turizm firmalarının ve Diyanet’in, Müslümanların umre ibadetlerini gerçekleştirmesi amacıyla hazırlamış olduğu hizmet paketleridir. Umre turlarının tarihleri, fiyatları, içerikleri önceden belirlenmiştir ve paket halinde sunulur. Umre turuna katılmadan önce kayıtlarınızı yaptırmalı, turun detaylarıyla ilgili bilgi almalı, bütçenizi ayarlamalı, vize işlemlerinizi incelemeli ve ödemelerinizi yapmalısınız. Sonrasında ise umre turunda neler yapmanız gerektiğiniz, yanınıza neler almanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Tamamen hazırlıklı giderseniz; hiçbir sorun yaşamadan umre yapıp dönebilirsiniz.

Umre Turu Nedir?

Umre ibadetinin yapılabilmesi, kutsal toprakların ziyareti için konaklama, yeme-içme, çeşitli ekipmanlar ve aktiviteleri kapsayan hizmet paketlerine umre turları adı verilir. Birçok Müslüman umre ibadetini, turlar vesilesiyle yapmaktadır. Bu şekilde çok daha güvenilir ve kolay bir biçimde hazırlık süreci atlatılır ve umre sırasında yaşanabilecek sıkıntılar ortadan kalkar. Bireysel olarak gitme kararı aldığınızda umre turlarından çok çok fazla bir fiyatlandırmayla karşılaşabilirsiniz. Umre turları doğru firmayı seçtiğinizde hem daha güvenilir hem de bütçeye daha uygundur.

Umre Turları için Kayıtlar

Umre turuna katılmak isterseniz; öncelikler tarihleri incelemeli ve kendinize uygun tarihi seçmelisiniz. Kayıt için başvurmanız durumunda zaten size boş yer olup olmadığı söylenir ve duruma göre tarihi ertelemeniz ya da başka bir firmaya bakmanız gerekebilir. Ancak genel olarak isteyen herkes dilediği zaman umreye gidebilmektedir. Umre kayıtları için gerekli olan evrakları hazırlarken; yurtdışına gideceğinizi aklınızdan çıkartmamalı; evrakları eksiksiz tamamlamalısınız. Temel olarak pasaport ve vizeye ihtiyacınız olacaktır. Bu konuyu firma sizin için hallediyorsa onlara bırakmalısınız. Bunun dışında evliyseniz; evlilik cüzdanı, kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi, fotoğraf gerekebilecek diğer evraklardır. Kayıt için evraklarını götürürken aksaklık olma ihtimalini düşünmeli; tedbir olması açısından işlemleri yaklaşık 25 gün önce başlatmalısınız. Kayıtlarda kadınların ve çocukların durumlarıyla ilgili çeşitli yasal mevzular söz konusudur. Bu konuda Suudi Arabistan’ın katı kuralları bulunur. Bu bilgileri firmanız zaten size kayıt esnasında söyleyecektir.

Umre Turu Paketi Neler İçermelidir?

İyi bir umre turu paketi, konaklama, ulaşım, yeme-içme, rehberlik, vize işlemleri, sigorta, umre için gerekli ekipmanları sunmalıdır. Konaklamanın en iyi şekilde olması, ulaşımın kaliteli firmalarla sağlanması, rehberlik hizmetlerinin yeterli olması, vize için gerekli her şeyin halledilmesi, gerek ulaşım halinde gerekse umrede yaşanacak her türlü talihsizlik için sigorta hizmetinin verilmesi, umrede kullanılacak her türlü ekipmanın sunulması önemli hizmetlerdir. Konaklama konusunda otelin kaç yıldızlı olduğuna, müşteri yorumlarına göz atabilirsiniz. Ulaşım konusunda bakmanız gereken uçak yolculuğunun ekonomik mi business mi olduğuna bakmalı; ayrıca havaalanı otel, Mekke-Medine arası transferlerini karşılayıp karşılamadığına bakmalısınız. Rehberlik hizmetlerinin umre boyunca verilip verilmeyeceğini öğrenmelisiniz.  Bir diğer önemli hizmet de sigortadır. Eğer kapsamlı ve yurtdışında da etkili bir sigortanız varsa; bu konu üzerinde çok düşünmenize gerek kalmayacaktır ama sigortanız yoksa firmadan konuyla ilgili bilgi almalısınız. Sağlık sorunları, ölümler, hırsızlık gibi talihsiz olayların her an karşınıza çıkabileceğini unutmayınız. Ayrıca umreye gittiğinizde size lazım olacak her türlü ekipmanın size verilip verilmeyeceğini öğrenmelisiniz. Verilmeyecekse; kendiniz temin etmeniz gerekeceğinden çok önceden bilgi almanızda yarar var. Diyanet ile umre turuna gideceksiniz; genellikle ekipman verildiğini bilmelisiniz.

Umre Turu Sunan Firmanın Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Seçeceğiniz firmanın, Suudi Arabistan sınırlarında hem Mekke’de hem de Medine’de sürekli ulaşabileceğiniz, profesyonel bir temsilcisi ya da ekibi olmalıdır. Oraya gittiğiniz zaman karşılaşacağınız her problemi anında çözmeye odaklı, sizi mağdur etmeyecek şekilde hızlı düşünen, işini iyi yapan bir personel olması gerekir. Ayrıca firmaya, oradayken bile 7 gün 24 saat ulaşabilmelisiniz. Saat farkından dolayı sıkıntı yaşamamalısınız. Umre turu satın alırken verdiğiniz fiyat için alacağınız hizmet konusunda garanti verebilen bir firma olmalıdır. Fiyatlarında gizli ya da açıktan değişim yapmamasını da garanti etmesi önemlidir. Firmaların referans bilgilerine bakmalı, müşteri yorumlarını okumalısınız.

Umre Turunda İhtiyacınız Olabilecekler

Öncelikle zorunlu olanları ve ihtiyacınız olacakları yanınıza almalısınız. Unutmayın bagaj ağırlığı konusunda kısıtlısınız. Dönüşte alacağınız hediyeleri de hesaba katmalısınız. Yanınızda bulunması zorunlu olanlar; pasaport, vize belgeleri, uçuş bilgileridir ki bunlar genellikler tur firması tarafından getirilir. Kimliğiniz, cüzdanınız, dövize çevrilmiş para mutlaka yanınızda olmalıdır.

Kıyafet olarak erkekler mutlaka yanına ihram almalıdır. Kadınlar için ihram söz konusu değildir. Kadınların en kurtarıcı kıyafeti ferace olacaktır. Erkekler ihram dışında kadınlar ise genel olarak serbest zamanlarda giyecekleri yanına almalıdır. Gideceğiniz yerin sıcak olacağını düşünerek hareket etmelisiniz. Bu nedenle güneş kremi, güneş gözlüğü gibi ihtiyaçlarınızı da mutlaka yanınıza alın. Gece giyim, iç giyim gibi kıyafetlerinizi de eksik etmeyin. Çanta konusunda muhtemelen tur firmanız size yardımcı olacaktır. Genelde firmalar içinde ihtiyaç duyabilecekleriniz olduğu bir çanta verir ve son derece kullanışlıdır.

Örnek Olabilecek Bir Umre Turu

Örnek olarak verilen program sadece bilgi amaçlıdır ve hiçbir firmayla ilgisi yoktur. Örnek olarak 7 günlük tur paketi verilmiştir. Daha uzun kalmak isterseniz; firmalar ve Diyanet, daha uzun süreli paketler de sunmaktadır. Turun 3 gecesi Medine, 4 gecesi Mekke olarak belirlenmiştir. Günlerin içeriği, sıralaması firmalara göre değişiklik gösterebilir. Aldığınız tur paketinin içeriğinde göre yemek saatleri, yolculuk günleri değişebilir.

İlk Gün: İstanbul’dan Medine’ye yolculuk yapılacak gündür. Genel anlamda ilk gününüz havaalanına gitmek, seyahat etmek ve Suudi Arabistan havaalanından otelinize transfer olmakla geçecektir. Ulaşımın son bulmasının ardından ilk gün yerleşmeniz için zaman kalacak ve kalacağınız otelin tanıtımını yapılacaktır.

İkinci Gün: Medine’de kalmaya devam edeceğiniz ikinci günde sabah namazı kılınacak, firmaların programlarına göre bazı ziyaretler yapılacaktır. Bu günde erkekler ve bayanlar için ayrı programlar belirlenmiş olacaktır. Yani ziyaretler erkekler ve bayanlar ayrı olacak şekilde yapılacaktır. Günün kalanında ise serbest zaman ilan edilebilir.

Üçüncü Gün: Yine sabah namazıyla gün başlayacak ve Medine’de görülecek yerlere rehber varsa rehber eşliğinde ziyaretler yapılacaktır. Kahvaltıya kadar otele dönülür ve günün geri kalanında serbest zaman verilir.

Dördüncü Gün: Bugün Medine’den Mekke’ye seyahat edilecektir. Çantalar, bagajlar hazırlanır ve yerleştirilir. Yolculuk genelde öğle namazı sonrasında başlar. Medine ve Mekke arasında ortalama 5 buçuk saatlik bir süre vardır. Mekke oteline varış ile birlikte günün geri kalanında otele yerleşmek için zaman verilir. Çevrenin ve umrenin tanıtımı için bilgiler verilir.

Beşinci Gün: Mekke’de geçecek olan bugün de eğer dâhilse kahvaltı ve akşam yemekleri otel de verilir. İbadetlerin yapılması ve gerekli ihtiyaçların giderilmesi için serbest gündür.

Altıncı Gün: Sabah namazı sonrasında yapılacak ziyaretler için otel lobisinde buluşulur. Ziyaret mekânlarının nereler olacağı ve sıralaması firmalara göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle Sevr Dağı, Arafat, Şeytan Taşlama mahalleri, Nur Dağı, Hz. Muhammed’in doğduğu ev ziyaret edilir. Günün geri kalanı serbesttir.

Yedinci Gün: İbadetler için ve ihtiyaçlar için serbest gün olarak verilebilir. Böyle günlerde gezmeye çıkarak; hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bu günün sonunda bagajlar toparlanır ve yerleştirilir. Sekizinci günün sabahında genellikle kahvaltıdan sonra ulaşım amacıyla transferler yapılır ve ulaşım için gerekli işlemler yapılır. Sonrasında ise İstanbul’a hareket edilir.